HISTORIE ŽIDOVSKÉHO HŘBITOVA

Pátek 24.06.2022 / start 13:00 - 14:00 / kde Městský hřbitov v Opavě / základní 80,- / zlevněné 50,- / rodinné 120,- / /
HISTORIE ŽIDOVSKÉHO HŘBITOVA
Provádí: Mgr. Zdeněk Kravar, Ph.D. (Zemský archiv v Opavě)

Hřbitovy jako místa kolektivní paměti uchovávají trvalou vzpomínku na osoby, které se zapsaly do historie určité lokality. Také na opavském hřbitově se nacházejí hroby mnoha významných osob, jejichž život byl spojen s Opavou a se Slezskem. Návštěvníkovu pozornost upoutají rovněž některé umělecky nebo i jinak zajímavé náhrobky.  Stejně jako v jiných městech, také v Opavě se ve středověku pohřbívalo v blízkosti kostelů. První moderní městský hřbitov byl v roce 1781 otevřen na tehdejší periferii města směrem na Jaktař a byl využíván více než sto let.

Současný městský hřbitov, otevřený 1. července 1891, byl situován na okraji města směrem na Otice. Pohřebiště respektovalo tři dominantní náboženská vyznání. Centrální část byla vyhrazená katolíkům, po stranách se nacházela oddělení pro evangelíky a židovský hřbitov.

Prohlídky městského hřbitova v průběhu festivalu Slunovrat mají dvě části, z nichž první proběhne v pátek a bude věnována židovskému hřbitovu.

Vstupné: základní 80 Kč / zlevněné 50 Kč / rodinné 120 Kč / skupinové vstupné 50 Kč za osobu. Vstupenku zakoupíte na místě.

V případě špatného počasí se komentovaná prohlídka ruší.

V TERMÍNU OD 23.-25. 6. 2022 MAJÍ NÁVŠTĚVNÍCI S PLATNOU VSTUPENKOU Z FESTIVALU SLUNOVRAT VSTUP DO STÁLÉ EXPOZICE A NA VÝSTAVU EXPOZICE ZDRAMA. NA KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY V TOMTO TERMÍNU MAJÍ POTÉ NÁVŠTĚVNÍCI S PLATNOU VSTUPENKOU Z FESTIVALU SLUNOVRAT SLEVU 50 %.