SVĚT OPAVSKÝCH KAVÁREN

Čtvrtek 21.06.2018 - 04.11.2018 / start 10:00 - 18:00 / kde expozice Cesta města / základní 40,- / zlevněné 20,- / rodinné 90,- / školní skupiny 10,- /
SVĚT OPAVSKÝCH KAVÁREN
Vernisáž výstavy 20. 6. v 18:00

stojí za to nechat se unést vůní kávy …

Jaké by asi bylo usadit se v takové opavské prvorepublikové kavárně? Přenést se v čase a vnímat atmosféru 20. a 30. let minulého století a nejen to. Jaké by byly opavské kavárny ještě o století starší?

Představíme více než třicítku historicky doložených opavských kaváren a kafíren, mezi nimi i ty, jenž se trvale vryly do paměti Opavanů: Café Niedermeyer, Café Wien, Café Raida, Café Hedwigshof, Café Habsburg (American Bar), Promenádní kavárna (Café a Restaurant Phillipp), Café Hansel (kavárna Opera), kavárna Orient, ale také ty o něco méně známé jako Café Central, Café Austria, Café a cukrárna Jelínek, Café Gross. Výstava nabídne množství exponátů zapůjčených z několika muzeí a galerií v České republice. Dozvíte se nejen o historii opavských kaváren, ale budete moci načerpat znalosti o přípravě kávy v minulosti i dnes, o pěstování kávovníků a o zpracovávání kávových zrn. Pozornosti jistě neunikne řada pozoruhodných obrazových materiálů, zvětšenin pohlednic, z nichž převážená část je ze sbírky Rudolfa Dybowizce, ale také autorky výstavy Jaromíry Knapíkové. Pohlednice doplní dobové fotografie zachycující exteriéry kavárenských budov. Těšit se budete moci na dobové pražičky, kávomlýnky, překapávače, sbírky ze skla jako cukřenky, talířky, dózy na bonbóny a další. Ale také na sklenice ke konzumaci piva, likérů, kávy a čaje. Zásadními exponáty jsou předměty svázané přímo s opavskými kavárnami, s jejichž sběrem jste pomohli také Vy. Obdivovat budete moci umělecká díla reflektující kavárenskou atmosféru první poloviny 20. století. Autorkou většiny textů výstavy je PhDr. Jaromíra Knapíková (Zemský archiv v Opavě), kurátorkou výstavy Mgr. Kateřina Pelcová (OKO).

Partnery výstavy a zapůjčitelé exponátů jsou: Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, Statutární město Opava, Muzeum regionu Valašsko, GASK (Galerie středočeského kraje), Galerie výtvarného umění v Ostravě, Slezské zemské muzeum a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Marie Domesová, Helena Schillerová, Rudolf Dybowicz.

Obrazové materiály zapůjčili: Rudolf Dybowicz, Jaromíra Knapíková, Zemský archiv Opava, Státní okresní archiv v Opavě, Stavební archiv Statutárního města Opavy.