NA ÚTĚKU – PO STOPÁCH SLÁVY A ZMARU RODINY DAVIDA WEINSTEINA

Čtvrtek 05.04.2018 - 03.06.2018 / start 10:00 - 18:00 / kde expozice Cesta města / základní 40,- / zlevněné 20,- / rodinné 90,- / školní skupiny 10,- / V pondělí zavřeno
NA ÚTĚKU – PO STOPÁCH SLÁVY A ZMARU RODINY DAVIDA WEINSTEINA

VÝSTAVA A FILM

Jádrem výstavy je unikátní kolekce doposud nepublikovaných fotografií z pozůstalosti Weinsteinova syna Roberta, které se podařilo objevit v Norsku. Zachycují soukromý, společenský a pracovní živost rodiny a nabízí tak detailní pohled do života lidí reprezentujících podnikatelskou elitu předválečné Opavy. Tuto kolekci můžeme jen těžko s něčím podobným v Opavě srovnávat. Fotografie odhalují nejen život jedné rodiny na špičce společenského žebříčku v Opavě v letech 1914–1938, ale odkrývají řadu dalších informací a souvislostí jako např. společenské kontakty rodiny a jejich kulturní aktivity v rámci města a jeho nejbližšího okolí. Výstava nabídne rovněž trojrozměrné exponáty. Mnohé z nich jsou součástí původního vybavení obchodního domu Breda & Weinstein v Opavě. Připomenuty budou tragické dopady nacistického teroru a postupy při likvidaci velké části předválečných společenských elit našeho regionu v důsledku rasové perzekuce, které vedly i k fatálním zvratům v životech hlavních aktérů tohoto příběhu.

Autor výstavy Václav Hájek se pátráním po osudech rodiny Weinstein věnuje už téměř tři roky. Za tuto dobu shromáždil řadu poznatků a především množství archivního materiálu. Do realizačního týmu, který na projektu pracoval, získal badatelské nadšence na norské i české straně. Klíčová byla spolupráce s Therese Alvik a Miluší Juříčkovou, které se dlouhodobě zabývají osudem židovských uprchlíků v Norsku. Součástí výstavy je film Na útěku – tragický osud rodiny Davida Weinsteina. Film potrvá přibližně 50 minut a bude vysílán v každou celou hodinu v klenotnici expozice. Výstava film doprovází a dále jej rozšiřuje. Doporučujeme návštěvníkům prohlídku výstavy zahájit zhlédnutím filmu.

 

Doprovodné programy k výstavě:

4. 4. v 17:00 / premiéra filmu ve víceúčelovém sále Slezské univerzity na Hauerově ulici č. 4 (dovolujeme si upozornit, že kapacita míst k sezení je omezena)-rezervace na recepci Obecního domu

4. 4. v 18:30/ vernisáž výstavy Na útěku, v expozici Cesta města v 1. patře

5. 4. v 17:00/ přednáška Po stopách československých židovských uprchlíků, přednášející Therese Alvik (Norsko, přednáška bude tlumočena do českého jazyka)

K výstavě jsou připraveny vzdělávací programy určené žákům základních a středních škol (více viz sekce animace, kontakt: simona.juchelkova@oko-opava.cz).